آهن زنگ نزن چیست؟

آهن زنگ نزن چیست؟

 

آهن زنگ نزن چیست؟

آهن به علت فراوانی آن درطبیت، فلز ارزان قیمتی است اما دو عیب بزرگ دارد. یکی آن که به آسانی زنگ می زند و دیگر آن که درحالت خالص استحکام کم تری دارد.

بیشتر آن چه که در اطراف خود به عنوان آهن می شناسیم. در واقع آلیاژهای آهن‌اند. مثلا تیرآهن یا میل گرد که در ساختمان سازی ازآن‌ها استفاده فراوان می شود، از جنس فولادند نه آهن خالص.

 

اصطلاح آهن زنگ نزن به چه معناست؟

به علت فعال بودن فلز آهن وقتی در مجاورت اکسیژن و رطوبت قرار می گیرد ، اصطلاحا ((زنگ می زند)). در واقع آهن با اکسیژن تشکیل اکسید آهن داده که قرمز رنگ بوده و روی آن را می پوشاند. برای استفاده بهتر از آهن و جلوگیری از زنگ زدن آن، آن را گالوانیزه می کنند . در این روش آهن را با فلز روی پوشش می دهند و در نتیجه زمانی که آهن گالوانیزه در معرض محیط مرطوب قرار می گیرد زنگ نمی زند.

اصطلاح آهن زنگ نزن در مورد این فلز اشتباه رایجی است. زمانی که کربن به آهن اضافه شود ، تبدیل به آلیاژ می شود و از حالت عنصری خارج می شود. به این آلیاژ، فولاد گفته می شود که خواصی بهتر از آهن دارد. یک نوع از این فولادها، فولاد زنگ نزن هستند که علاوه بر آهن و کربن عناصری دیگری مانند کروم به آن اضافه شده که باعث ایجاد مقاومت در برابر زنگ زدن در آنها می شود.

پس اصطلاح آهن زنگ نزن اشتباه بوده و فولاد زنگ نزن صحیح می باشد.

 

آلیاژچیست؟

آلیاژ مخلوطی از فلز یا فلزات یا غیر فلزات دیگر است. رایج ترین آلیاژ آهن فولاد(steel) است که مخلوطی است ازآهن و مقدار کمی کربن (غیر فلز) مقدار کربن بین ۱/۰ تا ۵/۱ درصد است. کربن باعث افزایش استحکام آهن می شود. فولاد بسیار محکم تر از آهن خالص است.

بیش از۳۵۰۰ نوع فولاد وجود دارد. تفاوت این فولادها در مقدارکربن و دارا بودن عناصردیگراست. فولاد گرچه مقاوم و سخت است اما اشکال زنگ زدن را هم چنان دارد.

 

موارد کاربرد:

مخازن نگهدارنده موادشیمیایی – لوازم آشپزخانه – لوله های صنعتی –نمای خارجی بناها – استراکچرها – صنایع پتروشیمی – کاغذسازی – صنایع قند و نیشکر سازی – کشتی سازی

آهن زنگ نزن
آهن زنگ نزن

فولاد زنگ نزن:

فولاد زنگ نزن(stainless steel) نوعی فولاد است که در برابر زنگ زدن مقاوم است و انواع مدرن آن هیچ گاه زنگ نمی زند. فولاد زنگ نزن حاوی آهن ،کربن، کروم و معمولا نیکل است. درصد آهن،کروم و نیکل درانواع فولادهای ضدزنگ متفاوت است. فولاد زنگ نزن را می‌توان به دو گروه بزرگ تقسیم کرد: آن‌هایی که جذب آهن‌ربا می شوند و آن‌هایی که جذب آهن ربا نمی‌شوند.

فراوان ترین نوع فولاد زنگ نزن شامل ۱۸درصد کروم. ۸درصد نیکل وکم تر از ۸/۰ درصد کربن است. این فولاد جذب آهن‌ربا نمی‌شود. از این فولاد غالبا در تجهیزات صنایع غذایی و آشپزخانه  و نیز صنایع لوله سازی استفاده می‌شود.