برگ بیدی

برگ بیدی

نام فارسی رایج : برگ بیدی ، لش

نام انگلیسی: wandering jew

گیاهی است علفی از خانواده «کملیناسه» و جهت تزیین طاقچه‌ها و گلخانه‌ها و پشت پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد، گیاهی است زیبا و سریع‌الرشد و کم توقع و ارزان بطوری که از یک گلدان آن در یک سال می‌”وان ۵ گلدان جدید تهیه و تکثیر نمود، شاید به همین علت باشد که در بعضی کتب آن را بی‌ارزش خوانده‌اند، نگهداری و تکثیر آن ساده و گیاه مناسبی برای پوشش گلدانهای بزرگ و کاشت گروهی است، ساقه‌ها رونده و برگها بیضی شکل که در بعضی واریته‌ها سبزیکدست و بعضی دیگر ابلق با رگه‌های سفید و به شکل برگ بید است.

نیازهای گل برگ بیدی :

نور: احتیاجات نوری آن کم است، واریته‌های ابلق احتیاجات نوری بیشتری دارند.

دما: حداقل آن در زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد و در تابستان درجه حرارت طبیعی اتاق کفایت می‌کند البته در تاستان بهتر است در بالکن در محل سایه نگهداری شود.

آبیاری: در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان یکبار کافی است، کم آبی را تحمل می‌کند.

رطوبت: هر ۲ هفته یکبار غبار پاشی کنید، جهت ایجاد رطوبت پایدار به زیر گلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه نمایید، اجازه ندهید ته گلدان با آب در تماس باشد.

تغذیه: هر ۲ هفته‌ای یکبار گیاه را با کود مخصوصی گیاهان زینتی طبق دستور تغذیه نمایید.

خاک مناسب: لیمونی و پیت

تعویض گلدان: در صورتی که هر سال از ساقه‌ها قلمه‌گیری شود به تعویض گلدان احتیاجی نیست.

تمیز نمودن برگها: هر سه هفته یکبار غبار پاشی برگها را تمیز می‌نماید از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

تکثیر : گرفتن قلمه در کلیه فصلهای سال از شاخه‌ها و کاشت هر ۵ عدد در یک گلدان.

با حذف جوانه‌های انتهایی برای تهیه قلمه و تکثیر علاوه بر تولید گیاهان وگلدانهای جدید در حقیقت باعث بیدار شدن جوانه‌های جانبی و در نتیجه پر پشت شدن و توپی شدن گیاه می‌گردد.

روش ازدیاد: گلدانهای جدید را انخاب و درون آنها مخلوط خاک برگ و شن بریزید، گلدانها را قبل از کاشت آبیاری نمایید تا کاملاً نشست نمایند، با مفتول سیمی باریک با مداد سوراخهائی در خاک ایجاد و قلمه‌های حداقل با دو جفت برگ درون آنها کاشت نمایید بطوری که یک جفت برگ زیرین درون خاک قرار گیرد. برگها نرم و آبکی می‌شوند ورنگ خود را از دست می‌دهند: هوا خیلی سرد است، ممکن است گیاه یخ زده باشد، در این صورت از شاخه‌های سالم بعوان منبع تکثیر استفاده کنید.

 

عوارض و درمان گل برگ بیدی :

برگها ضخیم و سبز روشن شده‌اند: تغذیه مصنوعی بیش از اندازه انجام شده است، تغذیه را متوقف کنید تا رنگ ابلق ظاهر شود. لکه‌های سوخته قهوه‌ای رنگ روی برگها ظاهر شده‌اند: از مواد براق کننده شیمیایی هرگز استفده نکنید. نوک برگها بطرف سطح بالائی برگ خم می‌شوند سپس سقوط می‌کنند: هوای محیط گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک‌تر منتقل و غبار پاشی را فراموش نفرمایید، آبیاری را زیادتر و گلدان را در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار ندهید. نوک برگها بطرف پشت برگ خم می‌شوند و سطح زیرین آنها داری تار عنکبوت است: که قرمتز زیر عامل آن ات، با سم کنه‌کش طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید. قاعده ساقه‌ها نزدیک به سطح خاک می‌پوسد: آبیاری زیاد است اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید اگر قاعده ساقه فاقد برگ و لخت است گیاه پیر شده است از ساقه‌های سالم آن بعنون منبع تکثیر استفاده کنید، زهکش را بازدید نمایید. برگها بد شکل و چسبناک هستند و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می‌گردد: آفت عامل آن است هر دو هفته یکبار با سم حشره‌کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند. برگها قهوه‌ای، چروک و خشک می‌شوند و حاشیه آنها زرد یا قهوه‌ای است: غبارپاشی کنید، خشکی محیط عامل آن است. برگها خیلی رنگ پریده و نوک برگها بطرف پشت برگ خم می‌شوند لکه‌های قهوه‌ای روی و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است : آنهاست: گیاه از تابش کنه قرمز ریز عامل آن ات، با سم کنه‌کش طبق مستقیم نور آفتاب رنج می‌برد محل گلدان را عوض کنید.

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.