تاریخچه سیب

تاریخچه سیب

اگرچه در کتاب های مختلف آسمانی نامی از درخت ممنوعه که آدم و حوا از میوه آن استفاده کردند برده نشده، اما بسیاری معتقد هستند که درخت مورد نظر سیب بوده است (شکل ۱). ریشه لاتین اسم جنس سیب “مالوس” (malus) که از کلمه  “مالوم” (malum) مشتق شده و به معنی شیطانی (Evil) می باشد. سیب با نام تاپوآ (tappuah) در تورات پنج بار به کار رفته است هر چند برخی معتقد هستند که این واژه معادل مالوس نمی باشد.  از طرفی در انجیل و قرآن نامی از میوه سیب برده نشده است.

تاریخچه سیب
تاریخچه سیب

مرکز تنوع ژنتیکی جنس مالوس مناطق مختلف امپراطوری قدیم ایران و بیشتر نواحی شمال غرب ایران، شرق ترکیه و مناطقی از کشورهای ترکمنستان و قزاقستان می باشد. به نظر می رسد که درخت سیب جزء اولین درختانی است که کشت و پرورش داده شده است. تا۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح کشت و کار سیب در سرتاسر امپراطوری ایران انجام می شده است. زمانی که اسکندر مقدونی ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر ایران تسلط یافت، کشت و کار سیب را به مناطق مختلف امپراطوری یونان گسترش داد. در این زمان فیلسوف یونانی تئوفراسطوس  (Theophrastus) انتخاب سیب شیرین را از سیب های گس انجام داد.  مشخص شده است که اسکندر حدود ۳۲۸ سال قبل از میلاد مسیح برخی از ارقام سیب پا کوتاه را در مناطقی از قزاقستان پیدا نموده است. بعدها امپراطوری روم کشت و کار سیب های اهلی را به مناطق شمال و غرب اروپا گسترش داد. با گسترش مسیحیت و اسلام کشت و کار این میوه نیز گسترش یافت.

از قرن سیزدهم سیب در سرتاسر اروپا گسترش فوق العاده ای یافت. تا قرن هفدهم، حداقل ۱۲۰ رقم سیب در غرب اروپا کشت و کار می شده است. با گسترش مذهب پروتستان که به سیب به عنوان میوه ویژه خدا اهمیت داده می شد، کشت و کار سیب در مناطق شمالی و غربی اروپا گسترش یافت که آغاز آن در کشور آلمان و به اوایل قرن هفدهم برمی گردد. تا پایان قرن هجدهم صدها رقم در سرتاسر اروپا شناسایی گردید. انجمن باغبانی سلطنتی انگلیس حداقل ۱۲۰۰ رقم سیب را در سال ۱۸۲۶ معرفی کرد. در قرن های هجدهم و نوزدهم ارقام شناخته شده بر اساس مناسب بودن برای مصرف طبقه بندی گردیدند. اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بیشترین تنوع سیب در اروپا وجود داشت.

در اوایل قرن شانزدهم و هفدهم، مهاجران اروپایی سیب را به امریکا انتقال دادند. کشیش های اسپانیایی سیب را به محل ماموریت خود در شیلی و کالیفرنیا منتقل کردند. سیب در سال ۱۷۸۸ به استرالیا معرفی شد و در منطقه سیدنی کنونی کشت گردید. در سال ۱۸۱۸ مبلغان دینی انگلیسی سیب را از استرالیا به نیوزیلند معرفی کردند به طوری که باغ های سیب در نواحی خلیج هاک (Hawke) و نلسون (Nelson) طی قرن های نوزدهم و بیستم گسترش پیدا کردند.

امروزه سیب در بیشتر کشورهای دنیا کشت و پرورش داده می شود. می توان گفت که سیب از جمله درختان میوه ای است که بیشترین تنوع ارقام را داشته به طوری که حتی در گرمترین و سردترین مناطق جهان واریته هایی از آن قابل کشت و کار است.

 

برای دانلود پاورپوینت با موضوع سیب روی تصویر زیر کلیک کنید

پاورپوینت سیب
پاورپوینت سیب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.