راز شگفتی‌ آفرینی دانشمند برجسته ایرانی

راز شگفتی‌آفرینی دانشمند برجسته ایرانی

راز شگفتی‌آفرینی پروفسور رضا، نبوغ و استعداد فراوان در کنار کوشش و تلاش گسترده علمی است.

پروفسور فضل‌الله رضا دانشمند برجسته کشور در رشته مهندسی برق، ریاضی و ادبیات است که در مونترال کانادا ساکن است. وی که سابقه یک‌عمر زندگی پرتلاش و پربار علمی دارد، روز یکشنبه هفته جاری در آستانه یک صدمین سالروز تولدش به ایران سفر کرد. خبرنگار ایرنا نیز در گفتگو با برخی استادان دانشگاه، راز موفقیت پروفسور رضا را جویا شد که در ادامه می‌خوانید.

دکتر پرویز جبه‌داران چهره ماندگار رشته مهندسی برق در سال ۸۱ و از استادان پیشکسوت این رشته، درباره وی به خبرنگار گروه علمی ایرنا گفت: پروفسور رضا دارای هوش و استعداد فراوان است که هوش وی از متوسط هوش افراد بسیار بیشتر است.
وی که ۲۸ سال جوان‌تر از پروفسور رضا ۱۰۰ ساله است، گفت: این استاد در رساله دوره دکترای خود مسئله‌ای را حل می‌کند که تا آن زمان حل‌نشده باقی‌مانده است و این امر باعث شهرت رضا در جامعه علمی می‌شود.
جبه‌داران خاطرنشان کرد: پروفسور رضا الگوی تمامی نخبگان ایرانی است که هم بسیار بااستعداد است اما به این موضوع بسنده نکرد و با تلاش و کوشش فراوان به یک نخبه تبدیل شد.

راز شگفتی‌ آفرینی دانشمند برجسته ایرانی
راز شگفتی‌ آفرینی دانشمند برجسته ایرانی

استاد پیشکسوت رشته مهندسی برق دانشکده فنی دانشگاه تهران در ادامه به ایرنا گفت: پروفسور رضا بنیان‌گذار تئوری اطلاعات است که این تئوری اساس رشته مخابرات محسوب می‌شود.
وی با اشاره به ویژگی‌های ادبی این استاد پیشکسوت همچنین گفت: پروفسور رضا علاوه بر تحقیقات در زمینه‌های علمی در رشته های ادبی نیز تلاش‌های بسیاری داشته است به‌طوری‌که مؤلف ۱۲ کتاب در حوزه ادبیات است که این زمینه در میان استادان فارسی‌زبان بسیار نادر است.
جبه‌داران اظهار داشت: پروفسور رضا در رشته مهندسی مخابرات چهارکتاب به زبان انگلیسی تألیف کرده است که از این تعداد سه کتاب به زبان‌های مختلف ازجمله زبان‌های روسی، فرانسه، اسپانیایی و دیگر زبان‌ها ترجمه‌شده است.
فتوت: رضا فردی آزاده است
دکتر رضا فتوت استادیار دانشگاه صنعتی شریف نیز که خود یکی از استادان برجسته در علم مهندسی برق است، پروفسور رضا را فردی آزاده معرفی کرد و گفت: وی در تمامی مراحل زندگی خود از گفتن حرف حق ابایی نداشت.
وی ضمن تجلیل از خدمات علمی رضا افزود: این دانشمند در دوران بازنشستگی وجه دیگری از زندگی خود را تقویت کرد. وی در این دوران به‌طورجدی و عملی به فعالیت‌های فرهنگی پرداخته است.
نگاه ویژه و توصیه‌های پروفسور رضا به جوانان
این پیر دانش که در آستانه زادروز ۱۰۰ سالگی خود به ایران آمده، نگاه ویژه‌ای به جوانان به‌عنوان نیروی انسانی اصلی پیشرفت کشور دارد. وی دغدغه‌های خود را در مورد پیشرفت کشورش خطاب به جوانان ایرانی مطرح کرده است. این دانشمند ایرانی که سابقه یک‌عمر زندگی پرتلاش و پربار علمی را دارد، به‌طور مکرر جوانان کشور را برای تلاش همه‌جانبه در جهت پیشرفت کشور فرامی‌خواند.

برخی از این اظهارات عبارت است از:

– برای دانشجوی ایرانی عذری پذیرفته نیست؛ پیشرفت همت می‌خواهد.

– گمان نمی‌رود کسی در هوشمندی شرقی‌ها بخصوص ایرانی‌ها تردید داشته باشد، اما آیین خردگرایی به وجه عملی آن در شرق به‌خصوص در این دو سه قرن کمتر موردتوجه بوده است.

– با برنامه‌ریزی عقب‌ماندگی علمی کشور را برطرف کنید

– به‌عنوان معلمی جهان‌دیده به شما توصیه می‌کنم با برنامه‌ریزی، پشتکار و جدیت عقب‌ماندگی علمی کشورمان را برطرف کنید. هر دانشگاه بزرگ باید درهای گفت‌وشنود را میان پیروان علم و دانش جدید و منبع فرهنگ و هنر و حوزه‌های عرفانی باز نگه دارد تا نور عارفانه‌ای بر گستره فناوری بتابد.

-اکنون در آستانه ۱۰۰ سالگی می‌خواهم برخی از تجربیاتم را برای رشد و توسعه با دانشجویان دانشگاه تهران در میان بگذارم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.