رعنا زیبا

 رعنا زیبا  Gaillardia  pulchella   FAUG

 

مشخصات گیاه شناسی

رعنا زیبا بومی آمریکای مرکزی و شمالی است . گیاهی است با انشعابات زیاد که در قاعده تشکیل توده به ارتفاع ۲۰-۷۰ سانتیمتر می دهد . برگ ها سر نیزه ای یا مستطیلی با بریدگی های زیاد ، به رنگ خاکستری متمایل به سبز و ناهموار می باشد . گل آذین کلاپرک و معمولاً گل های کناری دو رنگ زرد و قرمز است ، ولی قسمت مرکزی در ارقامی که گل های ساده دارند ، ابتدا نارنجی و سپس به رنگ خرمائی تیره در می آید . امروزه ارقامی شناسائی شده اند که دارای رنگ قرمز مسی و یا قرمز لعلی درخشان است . ارقام پُرپر به از گروه” camete” بسیار زینتی می باشندکه دارای کلاپرکی به قطر ۶ سانتیمتر با گل های لوله ای و جام واجد بریدگی زیاد ، از زرد بسیار روشن تا بسیار تیره یا ارغوانی تا خرمائی متمایل به قرمز با حاشیه زرد است .

طرز کشت و ازدیاد : بذر تمام انواع یکساله و دو ساله را در اسفند تا فروردین ماه در کوش ملایمی کاشته ، یک ماه بعد ، نباتات حاصله را زیر شاسی سردی نشاء نموده ، در اردیبهشت یا اوایل خرداد ماه ، گیاهان را در زمین اصلی و به فواصل ۳۰-۴۰ سانتیمتر از هم دیگر نشاء می کنند یا بذر را در چاه در خزانه هوای آزاد یا جعبه ترین کاشته ، نباتات جوان را که به اندازه کافی رشد کرده اند در گلدان ها ۸ سانتیمتر قطر نشاء کرده ، گلدان ها را در زمستان زیر شاسی از سرما محافظت نموده ، از اولین روزهای بهاری به نباتات هوای فراوان داده و سپس در اوایل اردیبهشت ماه ، آن ها را در بستر اصلی می کارند . رعنا زیبا را از طریق تقسیم ریشه نیز می توان تکثیر کرد که عمل تقسیم ریشه در بهار و پاییز انجام گرفته و در بسترهای مورد نظر کشت می نمایند .

به هر صورت پس از شروع دوران گلدهی بایستی گل های پژمرده به تدریج حذف شوند تا گیاه بتواند مرتب به گل نشیند و زیبائی خود را در تمام دوره گل دهی حفظ نماید .

به طور کلی رعنا زیبا طالب اراضی ، آفتاب گیر با سایه آفتاب بوده و در زمین های رسی مرطوب ، رشد نمو خوبی نکرده و از بین می رود .

کاربرد : این گیاهان در پلات باندها ، حاشیه باغچه ها و تپه ها به صورت مخلوط با سایر گل ها مورد کاشت قرار می گیرد . یک بوته آن ۵۰ شاخه گل تولید می کند و گل بریده آن حدود ۵-۸ روز در آب دوام دارد . انواع دائمی آن را می توان در تزئین حاشیه ها نیز به کار برد .

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.