روش‌های مصرف بهینه آب

روش‌های مصرف بهینه آب

مصرف بیهوده و مصرف هرز، در حقیقت هدر دادن مال است. جامعه‏ى ما باید این مطلب را به‌عنوان یک شعار همیشگى در مقابل داشته باشد. مقام معظم رهبری

روش‌های مصرف بهینه آب در خانه

 با هر دقیقه دوش گرفتن بین ۲۰ الی ۴۰ لیتر آب مصرف می‌شود؛ بنابراین بهتر است زمان موردنیاز برای دوش گرفتن را کاهش دهیم و استفاده از وان نیز ضروری نمی‌باشد.

 هنگام مسواک زدن دندان‌ها، آب را دو دقیقه تمام باز نگذارید، مسواک زدن دو دقیقه طول می‌کشد، نه؟ و ۱۱ لیتر آب را به هدر می‌دهد. می‌توانیم با استفاده از یک لیوان آب، دندان‌های خود را مسواک بزنیم و هنگام مسواک زدن جریان آب را قطع کنیم.

روش‌های مصرف بهینه آب
روش‌های مصرف بهینه آب

 

 

 هنگام وضو گرفتن شیر آب را بدون استفاده باز نگذاریم.

 مواظب خرابی سیفون توالت‌ها باشیم چون در صورت خرابی حدود ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز آب هدر می‌رود. با استفاده از یک آجر و یا بطری، ظرفیت سیفون و یا فلاش تانک توالت را کاهش دهیم. در مواقع غیرضروری! سیفون نکشید. هر بار فراموش کردن کشیدن سیفون ۲۰ لیتر آب ذخیره می‌کند.

چکه کردن و نشت آب از شیر و لوله‌ها موجب هدر رفتن مقدار زیادی آب در هر ۲۴ ساعت می‌شود. پس همواره شیرها را بررسی کرده و در صورت خرابی در مورد رفع این مشکل و تعویض واشر آن‌ها اقدام نماییم.

هنگام شستن میوه و سبزی راه خروجی ظرف‌شویی را ببندیم و آن را تا نیمه‌پر از آب کنیم. سپس سبزی و میوه را در آن بخیسانیم و ضدعفونی کنیم و در پایان سبزی‌ها را با دوش مخصوص آب‌کشی کنیم.

ماشین لباسشویی را با حداکثر ظرفیت مورداستفاده قرار دهیم، هنگامی از آن استفاده کنیم که لباس به‌اندازه کافی جمع شده باشد و درنتیجه ماشین با ظرفیت کامل کار کند. برای ماشین‌های لباسشویی اتوماتیک از تنظیمات صحیح استفاده کنید. ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی را متناسب با مقدار بار آن تنظیم کنید.

چند بطری آب آشامیدنی در یخچال بگذاریم تا ناچار نشویم شیر آب را برای خنک شدن باز بگذاریم و مقادیر قابل‌توجهی آب را هدر دهیم. استفاده از یخ نیز مفید خواهد بود.

باغچه را تنها در ساعات خنک روز (صبح زود و قبل از اینکه خورشید آب را بخار کند) آبیاری کنیم. این کار از رشد گیاهان انگلی جلوگیری کرده و تبخیر آب را به حداقل می‌رساند.

 گذرگاه و پله‌ها را با جارو پاکیزه نگه‌داریم، اگر این کار با شیلنگ انجام دهیم، مقدار زیادی آب به هدر خواهد رفت.

 برای شستن اتومبیل از چند سطل آب به‌جای شیلنگ استفاده کنیم. یا بهتر این است که اتومبیل خود را با کارواش ببرید. کارواش‌های حرفه‌ای با وسایل مخصوص حدود ۴۴۰ لیتر آب کمتر از زمانی که خودتان خودرو را می‌شویید، آب مصرف می‌کنند. گاهی تنبلی می‌تواند در حفظ محیط‌زیست بسیار مؤثر باشد.

 کولرآبی را بازدید کنیم و در صورت اتلاف آب شیرهای شناور بادوام و محکم به کار ببریم.

معمولاً کوکان بازی با آب را دوست دارند و مقدار زیادی آب را هدر می‌دهند؛ بنابراین توصیه می‌شود مواظب کودکان خود باشیم.

 در فصل تابستان و بخصوص در گرم‌ترین ساعات روز که مصرف آب بیشترین حد خود را دارد، سعی کنید مصارف غیرضروری را کاهش دهید تا آب به همه تعلق گیرد و فشار آن کاسته نشود و یا قطع نگردد.

 در مواردی که امکان‌پذیر است از وسایل کاهش‌دهنده مصرف نظیر شیرهای قطع و  وصل، سرشیرهای پودر کننده و شیرهای فشارشکن استفاده نماییم.

 آب را دور نریزید مگر اینکه مطمئن شوید دیگر نمی‌توان آن را مصرف نمود.

پس از همین امروز به فکر صرفه‌جویی در مصرف آب تصفیه‌شده باشیم و در پایان هرروز از خود بپرسیم که امروز چقدر صرفه‌جویی کرده‌ایم؟

مصرف بی‌رویه آب = بی‌توجهی به‌حق دیگران

صرفه‌جویی = مصرف متعادل است نه کاهش مصارف ضروری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.