شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

 

شرایط نگهداری از همه گیاهان آپارتمانی یکسان نیست، به طور مثال برخی از آنها به نور مستقیم نیاز دارند و بعضی باید در محیطی با نور غیرمستقیم قرار بگیرند.

در جاهایی که نور کمتری وجود دارد، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که مقاومت بیشتری دارند و در نور کم و شرایط نامساعد هم دوام می‌آورند.

در ضمن باید توجه کنید که گلدان شما فضای زیادی را اشتغال نکند و سر راه بازی کودکان نباشد. گاهی آشپزخانه مکان مناسبی برای پرورش گیاهان آپارتمانی است؛ چون پختن غذا، هوا را کمی مرطوب می‌کند و در نتیجه گیاهانی که نیاز آبی بالایی دارند، در این فضا بهتر رشد می‌کنند.

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی:

برای نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی به نکات زیر باید توجه شود:

 

۱- خاک

مناسب ترین خاک، خاک سست با زهکشی خوب است، استریل شده و غنی از مواد آلی که بسته به نوع گیاه مخلوطی از خاکبرگ، تورب، خاک باغچه و ماسه بکار می‌برند.

 

۲- نور

مناسب ترین نور۳۰۰۰-۱۰۰۰ فوت کندل است و بنابرین در تابستان که نور شدید است حدود ۳/۲ و در بقیه فصول نصف تا ۳/۱ نور باید به نحوی حذف گردد.

بطور کلی پنجره های مشرف به شمال برای این گیاهان مناسب است.

به صورت کلی گیاهان آفتاب دوست ۵۰۰۰-۳۰۰۰ فوت کندل و گیاهان سایه آفتاب دوست ۳۰۰۰-۱۰۰۰ و گیاهان سایه دوست زیر ۱۰۰۰ فوت کندل نور نیاز دارند.
حداقل نور لازم برای فتوسنتز گیاهان سایه دوست ۱۰۰-۵۰ فوت کندل است.

گیاهانی که به نور زیاد نیاز دارند:

اکثر گیاهان آپارتمانی که برای تولید گل هم مفیدند مانند گلوکسینیا، بگونیاریا، سیکلمن و همچنین اکثر کاکتوسها و گیاهان گوشتی به نور شدیدتری نیاز دارند و لذا در آپارتمان باید در مقابل پنجره های رو به آفتاب و بدون پرده و یا جایی که انعکاس نور بیشتر است قرار بگیرند.

گیاهانی که به نور متوسط نیاز دارند:

گیاهانی که به نور متوسط نیاز دارند بهتر است در مقابل پنجره های جنوبی که پرده دارد و مقداری از نور را کم می کند و یا در مقابل پنجره های شرقی- غربی قرار گیرد. مانند کوردیلین، سجافی، پپرومیا و کروتون

گیاهانی که به نور کم نیاز دارند:

این گیاهان سایه دوست هستند و در سالن ها و در جاهایی که بیش از ۳ متر با پنجره فاصله دارد نگهداری می شود. مانند سیسوس، عشقه، برگ عبایی و مارانتا

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی
شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۳- حرارت

تمام گیاهان بین حد دمایی ماکزیمم و مینیمم قادر به رشد و نمو هستند که این دو حد برای گیاهان مختلف متفاوت است.

گیاهان آپارتمانی را از این لحاظ به سه گروه تقسیم می کنند:

گیاهانی که به هوای خنک نیاز دازند:

حداقل دمای ۸ – ۵ و حداکثر دمای ۱۶ – ۱۳ مناسب است مانند موچسب و کاج مطبق

گیاهانی که به هوای ملایم نیاز دارند:

حداقل دمای ۱۳ – ۱۰ و حداکثر دمای ۲۱ – ۱۸ مناسب است مانند مارچوبه، برگ عبایی، کالادیوم و فیلودندرون

گیاهانی که به هوای گرم نیاز دارند:

حداقل دمای ۱۹ – ۱۶ و حداکثر دمای ۳۰ – ۲۸ مانند سانسوریا، پاندانوس، یوکا و آناناس
توجه داشته باشید که محدوده دماهای ذکر شده برای رشد ایده آل است و خارج از این محدوده ها گیاهان هم رشد می کنند ولی مطوب نیست.

برای گل انگیزی یا تشکیل جوانه گل در گیاهان آپارتمانی دمای معینی لازم است مثلا بنت قنسول در بالای ۱۵ و آزالیا بالای ۱۷ تولید جوانه گل می کند.

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۴- نیاز آبی

· گیاهانی که به آب زیاد نیاز دارند:

خاک گلدان این گیاهان باید همیشه مرطوب باشد مانند نخل مرداب ، مارانتا و پامچال

· گیاهانی که به آب متوسط نیاز دارند:

خاک گلدان این گیاهان باید نسبتا مرطوب باشد مانند فیلودندرون، پتوس، پپرومیا، شفلرا و نخل زینتی

· گیاهانی که به آب کم نیاز دارند:

این گیاهان مقاوم به خشکی هستند آبیاری آنها باید پس از خشک شدن گلدان یا خاک بستر صورت گیرد و اگر آبیاری مدتی به تاخیر بیفتد به گیاه آسیبی نمی‌رسد مانند سانسوریا، گاستریا، کاکتوس و دیگر گیاهان گوشتی

 

۵- آبیاری

همیشه ته گلدان باید زهکش داشته باشد و موقع آبیاری خاک گلدان کامل خیس شود . اگر گلدان زهکش ندارد آبیاری باید تنظیم شود که آب ته گلدان جمع نشود.

بهترین دمای آب آبیاری دمای اتاق است (۱۶ درجه سانتیگراد) که مخصوصا در زمستان باید توجه شود.

آب لوله کشی مقداری فلوراید دارد که برای بعضی گیاهان مضر است مانند دراسنا، سجافی و مارانتا پس از آبی مانند آب چشمه یا چاه استفاده کرده و یا از آبی با PH برابر ۵ .۶ – ۶ که فلوراید در این محدوده جذب نمی شود بکار بریم و هرگز از کود سوپر فسفات استفاده نشود که حاوی مقدار زیادی فلوراید است.

بعضی گیاهان مانند سرخس به کلر آب حساس است و باید مدت ۲۴ – ۱۲ ساعت آب در یک محل ساکن بماند تا کلر آن خارج شود و سپس آنرا بکار ببریم .

شرایط نگهداری از گیاهان آپارتمانی

۶-  رطوبت هوا

  • گیاهانی که در رطوبت نسبی بین ۹۵ – ۷۵ در صد رشد خوبی دارند مانند کوردیلین، بنفشه آفریقایی و بسیاری از سرخسها

  • گیاهانی که به رطوبت نسبی بین ۷۵ – ۵۰ در صد نیاز دارند مانند برگ بیدی، سانسوریا، نخل زینتی و سیکلمن

  • گیاهانی که به رطوبت نسبی ۵۰ – ۲۵ درصد نیاز دارند مانند کراسولاسه ها و کاکتوسها

 

۷-  نوع گلدان

گلدان‌ها انواع مختلفی دارند و ممکن است پلاستیکی، سفالی، بدون لعاب، سفالی لعابدار یا چوبی باشند. به هر حال گلدان‌های پلاستیکی که ظاهر و رنگ زیبایی دارند، برای آپارتمان بسیار مناسبند. گلدان‌های سفالی هم بیشتر در فضای خارج از آپارتمان مانند پله‌ها، حیاط و … استفاده می‌شوند. ویژگی گلدان‌های سفالی این است که وزن سنگین آنها باعث می‌شود به راحتی واژگون نشوند. دقت کنید که در ته‌گلدان شما سوراخ‌هایی برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد و اگر این حفره‌ها مسدود شد، آنها را باز کنید. یادتان باشد که برای گلدان حتما زیر گلدانی دم تهیه کنید تا زهکشی آب گلدان، آپارتمان شما را کثیف نکند.

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.