کاج مطبق

کاج مطبق  ARAUCARIA

 

کاج مطبق Araucaria جنسی از خانواده پیناسه Pinaceae میباشد که بلندی آن در انواع مختلف به ۸۰ تا ۱۷۰ سانتیمتر می رسد . از این گیاه سه تا چهار قسم آنرا در گلخانه سرد در گلدان یا زمین نارنجستان می‌توان کاشت. این نوع کاج به خاطر شکل زینتی زیبایش بسیار مورد پسند دوستداران گل و گیاه می‌باشد.

 اگر مورد  بی‌توجهی قرار گیرد ممکن است نگهداری آن با اشکال مواجه شده برگها زرد و بی حالت شوند . اصولا در هر شرایطی همراه با رشد کلی گیاه ، شاخه‌های پائین ریخته و تنه اصلی لخت می‌گردد . برای رفع این ایراد تنها می توان دو یا چند گیاه کوچکتر را اطراف آن طوری قرار داد تا ساقه بدون برگ کاج را بپوشاند .

 این گیاه در فصل رشد گرمای ۱۸ درجه سانتیگراد را دوست دارد ، اما درزمستان درجه حرارت همینقدر که بالای صفر باشد برای آن قابل تحمل است.

نور به طراوت آن بسیار کمک می کند لیکن بهتر است از تابش مستقیم آفتاب حفاظت شود .

قرار دادن گلدان از انتها در آب هرچند گاه یکبار مفید خواهد بود .

چنانچه خاک گلدان حالت اسیدی داشته باشد برای گیاه مناسب تر است. بنابراین باید توجه کرد که آب بدون مواد آهکی( قلیائی) به آن داده شود .

انواع مختلف آن عبارتند از :

۱ ـ کاج مطبق کوکی ئی  A. cookii : اصل آن از استرالیا است و شاخه های آن طبقه طبقه هستند و در گلدان کاشته میشود .

۲ ـ کاج مطبق هتروفیلا    A. heterophylla: با برگهای سبز روشن که درموطن اصلی خود و در هوای آزاد به ۵۰ متر می رسد ولی در گلدان به ۱۷۰ سانتیمتر تجاوز نمی کند و شاخه های آن طبقه طبقه هستند .

۳ ـ کاج بلند اکسلسا A. excelsa : که زادگاه آن جزایر نورفولک Aorfolk  میباشد . این کاج که در جزایر نامبرده بیش از ۵۰ متر قد میکشد سبز و دارای زیبائی خاصی است .

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.