نوروز از دیدگاه احادیث

نوروز از دیدگاه احادیث

نوروز، آن روزی است که خداوند به دعای یکی از پیامبرانش بر مردم، باران رحمتش را فرو فرستاد و چون آب به‌عنوان مظهر صفا و پاکی شمرده می‌شده است، از زمان قدیم، مرسوم بوده که در نوروز به یکدیگر آب می‌پاشیدند(جشن آبریزان) و این رسم، همچنان در برخی نواحی ایران، معمول و متداول است.

نوروز از دیدگاه احادیث
نوروز از دیدگاه احادیث

“معلا” پسر “خنیس” می‌گوید: در نوروز، به محضر امام صادق(ع) رسیدم. ایشان به من فرمودند: “آیا این روز را می‌شناسی؟”، گفتم: فدایتان شوم! ایرانیان، این روز را بزرگ می‌شمارند و در این روز، برای یکدیگر هدیه می‌برند.
حضرت فرمودند: “به خانه خدا در مکه سوگند، مبارکی این روز، به خاطر چند واقعه قدیمی است که آن را برایت شرح می‌کنم. ای معلا! روز نوروز، روزی است که خداوند از بندگان خود بر عبادتش عهد و میثاق گرفت و این روز، اولین روزی است که خورشید در آن طلوع کرد و بادها به وزش درآمدند و کشتی حضرت نوح(ع)، بر کوه جودی (آرارات) قرار گرفت.
در این روز، جبرئیل بر پیامبر خدا(ص) نازل شد. در این روز، پیامبر خدا(ص)، امیرالمؤمنین(ع) را بر دوش خود سوار کرد تا بت‌های قریش را از روی خانه کعبه به زیر انداخت و در هم شکست و در همین روز در غدیر خم، او را به جانشینی خود برگزید و برایش بیعت گرفت …، و این روز، همان روزی است که قائم ما در آن، ظهور خواهد کرد و در همین روز، قائم ما بر دجال، پیروز خواهد گشت و او را در زباله‌دان کوفه به دار خواهد کشید و هیچ روز نوروزی نیست، مگر آن‌که ما، در آن، انتظار فرج داریم. این روز، از ایام ماست و از روزهای شیعیان ما به شمار می‌آید که ایرانیان، آن را حفظ کردند و شما عرب‌ها آن را ضایع ساختید.
همچنین از امام صادق(ع) روایت‌شده که: “هرگاه نوروز شد، غسل کن و پاکیزه‌ترین لباس‌های خود را بپوش و با بهترین عطرهایت خود را خوشبو نما و در این روز ، روزه‌دار باش.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.