گل آهار

گل آهار Zinnia L

مشخصات گیاه شناسی

سرزمین اصلی آهار کشور مکزیک می باشد . از گیاهان یکساله بوده و کاشت آن از زمان های گذشته در ایران معمول بوده است .ساقه ها راست و برافراشته ولی به آسانی شکسته می شوند . بزرگی گل ها بین     ۵-۱۵ سانتی متر بوده و یا به صورت ساده یا مضاعف در انتهای ساقه قرار گرفته است . گل ها ساده یا پر پر  می باشد که بسته به گونه های مختلف رنگ های متنوعی دارد . در تجارت تمام رنگ ها به استثنای رنگ آبی وجود دارد . آن چه که سابقاً در ایران کاشته می شد پا بلند ، کم پر یا نیمه پر پر بودند که جلوه خاصی نداشتند ، ولی در سال های اخیر در اروپا و امریکا گونه های پا کوتاه و گل درشت پر پر به دست آورده اند که گل های آن بسیار جالب توجه و زیبا است .

گل آهار ظریف که نوع Z.elegans   در ابهر کاشت می شود که دارای گل های رنگارنگ و کوکب مانند بوده و این گل دارای رنگ های مختلف می باشد .

گل آهار
گل آهار

 

طرز کاشت و ازدیاد : گل آهار از طریقه بذرکاری تکثیر می شود ، کاشت در خزانه و روی کوش گرم که پس از رشد و مرحله نشاء با دقت آن ها را از خزانه اول در آورده و بایستی دقت نمود که خاک کاملاً بر ریشه ها چسبیده و جدا نشود ، سپس آن ها را به محل اصلی منتقل کرده و به فاصله ۳۰ – ۴۰ سانتی متر از همدیگر با دقت لازم کاشته می شود . طریقه دوم کاشت بذر در محل اصلی است . آهار جزء گیاهانی است که نشاء کردن آن کمی مشکل است و نسبت به جابه جائی حساس می باشد و برای همین منظور بستر اصلی را قبلاً کاملاً آماده و کود داده و سپس بذر را مستقیماً در بستر به طور دستپاش می کارند . بذور را کمی باید زیر خاک کرد و سپس روی خاک را با مقدار کمی کود پوسیده گاوی پوشاند . پس از سبز شدن بذور و دو یا سه برگه شدن آن ها را تنک نموده و بین هر بوته ۳۰ – ۴۰ سانتی متر فاصله می گذارند . در این صورت نباتات کمی ضعیف خواهند شد . در صورتی که اگر بذور در کوش یا خزانه هوای آزاد کاشته شوند و سپس به بستر اصلی منتقل کردند در این صورت گل های آهار درشت تر خواهند شد .

اگر بذور در خزانه هوای آزاد در فروردین کاشته شوند ، پس از آنکه نباتات چهار برگه شدند از اواسط اردیبهشت ماه در محل اصلی نشاء می شوند . عمل نشاء را باید بعدازظهر پس از خنک شدن هوا انجام داد و بلافاصله آب فراوانی به آن داد .

خاک : آهار خاک های هرموس با نفوذپذیری را به خاک های دیگر ترجیح میدهد . مکان های باد را دوست دارد و محل آن بایستی آفتابی می باشد .

کاربرد : این گل برای تزئین تپه گل و یا حاشیه های آفتابی بسیار مناسب است و به واسط تنوع رنگ گل ها و داشتن فرم های پاکوتاه و بلند و طول مدت گل دهی از گیاهان زینتی بسیار جالب و جذاب می باشد . آهار را می توان به طور انبوهی مخصوصاً در باغچه های بزرگ که نیاز به گیاهان مقاوم به کم آبی دارند کشت نمود . ضمناً از گل بریده آن نیز به صورت دسته ای استفاده می شود . آهارهای پاکوتاه نیز برای گلجای در مکان هاتی آفتابی بسیار مناسب است .

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.