گل بنفشه

گل بنفشه Viola . L

 

مشخصات گیاه شناسی

بنفشه های امروزی که در اثر تعدادی بی شماره هیبریداسیون بدست ۀمده است ، به صورت وحشی در تمام دنیا رویش دارد به طوری که انواع وحشی آن ها در ایران نیز در کوهپایه های البرز و شمال ایران و همچنین در جنگل های گرگان می رویند . این گیاه نباتی دو ساله بوده دارای برگ های بیضی شکل ، به رنگ سبز تند ، گل ها به رنگ های متنوع از سفید خالص تا بنفش خیلی سیر و گاهی نیز به صورت دو رنگ دیده می شود .

مقاومت آن در سرما یکی یکی از صفات بارز آن می باشد حتی در زمستان در جای کمی محفوظ در مقابل سرما مقاوم است . گونه های زودرس آن در پائیز گل می دهند و سپس در اوایل بهار دوباره شروع به گل دادن می نمایند . گل دهی آن در ماه خرداد متوقف می شود . گونه های دیررس از اردیبهشت تا مرداد    دارای گل می باشد.

گل بنفشه
گل بنفشه

 

طرز کاشت و ازدیاد : ازدیاد بنفشه از طریق بذر انجام می گیرد . بذرها را در اوایل تیر ماه در خزانه ای که با خک کمپوست تقویت شده باشد می کارند . خاک باید مداوم مرطوب و نیز در مکانی سایه کشت شده باشد (تا مرحله جوانه زدن) گاهی وقتی که بذور رویش پیدا کرده و تا حدی بزرگ شوند آن ها را به خزانه دوم نیز منتقل می کنند . ولی امروزه خزانه دوم منسوخ شده و گیاهان رویش پیدا کرده را در اوایل پاییز به بستر اصلی منتقل می نمایند و در این بستر در روزهای اول سال تمام بنفشه سر گل خواهند آمد .فواصل کاشت در بستر اصلی ۱۵-۲۰ سانتیمتر از هم دیگر می باشد . در موقع در آوردن نشاء ها باید سعی کرد همیشه مقداری خاک مرطوب همراه ریشه باقی بماند . بنفشه را حتی در زمانی که سر گل می باشد نیز می توان جابجا کرد.

خاک : خاک بستر بنفشه کاری باید سبک و غنی باشد و آبیاری به طول معمول انجام می گیرد مکان های آفتابی برای کاشت آن مناسب است ولی در مکان هایی که آفتاب کامل ندارد و سایه آفتاب می باشد زیرا به خوبی رشد و نمو می کند .

کاربرد: گل بنفشه و سه رنگ چون حاوی سالیسیلدت دو متیل است به همین علت دم کرده آن نرم کننده و تصفیه کننده خون بوده و برای اشخاص مبتلا به امراض جلدی مفید می باشد .

به علت تنوع رنگ و زیبایی خاص بنفشه می توان از آن در قسمت های مختلف پارک ها و ویلاها و مکان های اداری ، بیمارستانی و شهری و تراس ها و بالکن ها و پنجره برای ایجاد حاشیه ها یا تپه ها استفاده کرد.

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.