گل میمون

گل میمون  Antirrhinum  L

 

مشخصات گیاه شناسی

گیاهی است از نوع گیاهان بومی دائمی ولی اغتب جزو گل های یکساله مورد استفاده قرار می گیرد . این گل دارای یک کاسبرگ پنج قسمتی ، یک جام نا منظم ، با یک لوله ی بزرگ که به طور اریب دار گشاده شده و یک شبه کیسه که در انتها آماس کرده و به شکل دهان شده است بدین جهت آن را دهان گرگ می نامند ، چهار پرچم که دو تا بلند و دو تا کوتاه است ، یک کپسول دو حفره ای . ساقه های گل میمون به صورت تکی یا چند شاخه ای و به رنگ سبز تیره می باشد . شکل برگ ها کشیده  یا نیزه ای حاوی شکل می باشد .این گل دارای اسپس های زیادی است.

یکی از اسپس های آن A.majus  می باشد که گیاهی یکساله و دائمی است . گل های آن به رنگ مختلف زرد ، سفید ، قرمز بوده و گاهی نیز ابلق و دو رنگ می باشد . ارتفاع نبات در واریته های پاکوتاه ۱۰-۱۵ سانتیمتر و در واریته های پا متوسط ۴۰ سانتیمتر و در واریته های پا بلند ۶۰-۷۰ سانتیمتر می باشد .

به طور کلی رنگ گل های میمون متفاوت و دارای رنگ سفید ساده ، صورتی ، پوست پیازی ، زرد ، کرم ، بنفش یا از گل های مخلوط به راه راه است .

طرز کاشت و ازدیاد گل میمون : آسانترین طرز ازدیاد گل میمون به وسیله بذر می باشد . و آن را در دو موقع می توان کاشت ، یکی در فروردین ماه که آن را همانند نباتات یکساله و در خزانه هوای آزاد می‌کارند.

فواصل خطوط کشت بذر در خزانه ۱۰ سانتیمتر خواهد بود که پس از رشد و نمو نباتات در خزانه ، اوایل تابستان آن ها را از خزانه بیرون آورده و به فاصله ۳۰سانتیمتر از هم در محل اصلی نشاء می نمایند . دراین صورت این گیاهان در اوایل پاییز گل خواهند داد ، ولی گل آن ها کوچک و ضعیف بوده و از سال دوم گل های درشت تری خواهند داد .

چنان که بذر در شهریور ماه و اوایل پاییز همانن بالا در خزانه کشت کردند و در اوایل فروردین نشاء ها را به محل اصلی منتقل و نشاء نمایند ، در اوایل تابستان به گل خواهند رفت و گل های بهتر و درشت تری تولید خواهند کرد .

خاک : این گیاه در زمین های خشک و خاک آهکی و حتی روی سنگ چین ها و دیواره ها سبز می شود. به همین دلیل می توان از آن برای تزئین سنگ چین های باغات ییلاقی استفاده کرد . در خاک معمولی و قوی باغچه با آب کافی رشد خوبی کرده و کود نیاز ندارد و در مکان های آفتابی تا حدودی سایه آفتاب کشت می گردد .

کاربرد: انواع پاکوتاه آن جهت ایجاد فرش گل در داخل چمن کاری ها و حاشیه ها و نوع پابلند آن بیشتر در ضمن این که در حاشیه های کنار دیوار کاشته می شود از گل ی آن نیز به عنوان گل برید همراه با گل های بریده دیگر زیبائی خاصی ایجاد می نماید .

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.