گل ناز

گل ناز portulaca grandiflora hook

 

مشخصات گیاه شناسی

سرزمین اصلی این گیاه از کشور آرژانتین یا برزیل می باشد گیاهی یک ساله با ساقه های گوشتی و براق شکننده که ارتفاع آن از ۱۵ سانتی متر تجاوز نمی کند و در روی زمین شاخه های خود را پهن کرده و همه روزه یک دسته گل تازه از اول آفتاب تا سه چهار بعد از ظهر در انتهای شاخه های آن باز شده ، روز دیگر دسته تازه جایگیر آن ها می شود ساقه گل ها بسته به گونه های مختلف به رنگ قرمز بوده و برای گونه هایی که گل سفید دارند ساقه سبز رنگ می باشد . برگ ها باریک و دمبرگ کوتاه هستند در حقیقت به ساقه چسبیده است .گل های ساده یا نیمه پٌرپَر هستند . گل ها به رنگ سفید ، ارغوانی حنایی ، زرد روشن ، یا زرد تیره ، صورتی یا صورتی متمایل به بنفش و یا نارنجی و یا قرمز تند می باشند ، گاهی نیز روی گل ها خطوط متعددی به رنگ های مختلف مشاهده می شود و در روی هر پایه ۱۰ – ۱۲ گل وجود دارد . بذر گل در کپسول های کوچکی تشکیل می شود و بذر گیری آن در فصل پاییز به آسانی امکان پذیر است .

طرز کاشت و ازدیاد : ساده ترین طریق ازدیاد این نبات به وسیله بذر است بذر را معمولاً از اواخر فروردین الی اوایل خرداد ماه در زمین اصلی و در خاکی سبک و ماسه دارد می کارند . موقع کشت بذور باید دقت نمود که خاک زیادی روی آن ها ریخته نشود . پس از رویش نباتات ، آن ها را در همان محل اصلی تنک نموده و بین آن ها ۱۱ – ۲۰ سانتی متر فاصله می گذارند .

به طور کلی این نباتات عمل نشاء کردن را چندان دوست ندارند . ممکن است به جای کاشت بذر در محل اصلی ، که در گل کاری همیشه موانع و مشکلاتی را ایجاد می کند. در همان فصل در خزانه هوای آزاد کاشته ، بعداً در محل اصلی با احتیاط کامل نشاء نمود ، یا اگر مایل باشند که نباتات زود به گل بنشیند بایستی بذر ها را در اسفند و فروردین ماه روی کوشی کاشته و یک بار در روی کوش دیگر نشاء کرده ، تا بالاخره در اردیبهشت ماه به زمین اصلی منتقل کرد . نباتات از خرداد یا تیر ماه بسته به این که زود یا دیر وقت در زمین اصلی نشاء شده باشند ، شروع به گل کرده و تا مهر ماه دائماً گل می دهند . در واریته های پرپری که به وسیله بذر زیاد می شوند در حدود ۳/۱ نباتات حاصله تک پر خواهد شد .

همچنین می توان از ساقه های آن نیز جهت ازدیاد قلمه تهیه کرد بدین ترتیب که هر شاخه را به طول ۴ – ۵ سانتی متر بریده در خاک نرم و سبک کشت می نمایند . پس از چند روز قلمه ریشه دار شده و شروع به نمو و در مدت کوتاهی به گل می نشینند .

خاک: گل ناز خاک سبک ماسه ای ، با نفوذپذیری مناسب و مکان های آفتاب گیر و گرم را ترجیح می دهند و خاک های سنگین رسی و مرطوب رشد مناسبی ندارند همچنین میزان گل دهی در سایه خیلی کم می باشد .

کاربرد: گل ناز در کنار باغچه یا در قسمت های خشک و آفتاب گیر باغچه ، روی بالکن ها و تراس رشد خوبی دارند . به واسطه آفتاب پسندی و توان زیاد بر گرما می توان روی تپه های گل به کار برده شود .

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.