گل گازانیا

گل گازانیا  Gazania  GAERTN

 

مشخصات گیاه شناسی

این گیاه بومی آفریقای جنوبی است . تلاقی گونه های مختلف این جنس مخلوطی از ارقام متنوع به دست آمده است و تحت نام  G.Splendens معروف است .

ارتفاع آنها به ۲۰-۳۰ سانتیمتر می رسد . برگ ها به طور طوقه ای در قاعده گیاه قرار میگیرد . برگ ها سرنیزه ای ، گاهی کنگره ای کم عمق ، صاف در سطح فوقانی ، سفید و کرک دار در سطح پشتی می باشند . گل آذین کلاپرک به قطر ۷-۹ سانتیمتر ، گل ها کناری سفید ، زرد پر رنگ ، نارنجی و قرمز و گاهی قهوه ای رنگ هستند . گل های میانی معمولاً تیره و اطراف آن را دایره کم و بیش تیره با لکه های سفید یا آبی رنگ احاطه می کند .

طرز کاشت و ازدیاد : ازدیاد گل گازانیا از طریق بذر زیر شاسی در فروردین ماه صورت می گیرد . و پس از رشد کافی به بستر اصلی منتقل می شود . ضمناً یکی از گیاهانی که معمولاً بعد از گیاهان پیازی و گیاهان دو ساله که از گل رفته اند مورد استفاده قرار می گیرد .

گل گازانیا زمین های قابل نفوذ و غنی و همچنین نقاط گرم و آفتابی را می پسندد . ولی با وجود این قادر به تحمل اولین یخبندانهای زودرس می باشد .زمین های واجد فسفر را ترجیح می دهد .

کاربرد : کاشت گازانیا در زمین های با مساحت زیاد منظره بدیعی را به وجود می آورد . در حاشیه باغچه ها ، پلات باند گل دهنده مخلوط روی تیپ های آفتابگیر و روی بالکن ها و تراس ها و پشت پنجره جهت تزئین کشت می شوند .

 

برای دانلود تحقیق کامل در مورد گل‌های آپارتمانی رو تصویر زیر کلیک کنید

گل‌های آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.